طراحی یک سایت داینامیک
ژانویه 15, 2017
بک لینک چیست
ژانویه 16, 2017

بازدیدها: 7

تفاوت طراحی‌سایت با توسعه سایت

دو اصطلاح طراح وب‌سایت و توسعه دهنده وب‌سایت در کاربرد عامیانه تقریبا معانی یکسانی داشته و بجای یکدیگر بکار برده میشود. ولی این عبارت کاملا معانی مختلفی دارند . طراحی سایت شامل طراحی آن قسمتی از سایت است که کاربران میبینند و نمای کلی سایت را شامل میشود،

و توسعه سایت به معنی افزایش عملکردها و سیستم‌های سایت می باشد. بعنوان مثال : رنگ بندی و فونت یک منو بستگی به طراحی دارد اما فعالیتی که آن منو باید انجام بدهد (عملکرد منو) مربوط به توسعه سایت است. توسعه ترجمه لغت انگلیسی Develop می‌باشد.

 

یک سایت شامل قسمت های متفاوتی می باشد:

شمای کلی و طرح : شامل رنگبندی،فضاهای گرافیکی، فونت و افکتهای تصویری می‌باشد.

محتوا : شامل مطالب،اخبار،توضیحات و محصولات در سایت‌می باشد.

عملکرد : یه معنی رفتار سایت با کاربر می‌باشد وقتی روی یک دکمه کلیک می‌شود واکنش سایت بعنوان عملکرد سایت طلقی می‌شود.عملکرد نیاز به برنامه‌ریزی و کدنویسی دارد تا عملکرد صحیحی داشته باشیم.

قابل استفاده بودن : این گزینه هماهنگی و تناسب همه سه مورد قبلی را بررسی میکند،ممکن است محتوای خوبی داشته باشیم اما هیچ عملکردی برای نمایش این مطلب وجود نداشته باشد تا کاربر بتواند مطلب را مشاهده کند. بنابراین لازم است همه موارد قبلی باهم تناسب داشته باشد تا هماهنگی بین همه قسمتهای سایت ایجاد شود.

طراحی سایت

دانش فنی لازم برای انجام هر یک از  موارد طراحی سایت و یا توسعه و گسترش سایت بسیار متفاوت است طراحی وب سایت شامل ایجاد مطالب و قالب سایت می‌باشد و توسعه وب شامل ایجاد عملکرد و واکنش سایت در موارد مختفل و آزمایش قابل استفاده بودن آن است.

یک طراح سایت لازم است مهارت کافی در زمینه‌ی فتوشاپ، زبان HTML و CSS و ابزار‌های مختلف وب داشته باشد.استفاده ازافکت‌های تصویری در سایت و قالب سایت و طراحی آنها برای صفحات مختلف نیز از وظایف طراحان وب سایت است.

کارفرمایان معمولا مطالب سایت را برای طراح اماده میکنند ولی طراح سایت ممکن است مطالب را قبل از قراردادن روی سایت تغییر دهد ویا حتی از نو بنویسد. پس از اماده شدن طرح کلی سایت، طراح میزان قابل استفاده بودن سایت بررسی میکند و همچنین  از صحت لینک منوها و سرعت بارگذاری سایت مطمئن میشود.

توسعه سایت

توسعه دهندگان وب یا همان برنامه نویسان  عملکردهای یک سایت را برنامه نویسی و تست می‌کنند، ولی تمام برنامه‌نویسی‌ها باید در چهارچوب HTML در صفحات جاسازی شوند و گاهب محتویات HTML می‌توانند درون برنامه‌ها جاسازی شوند. توسعه دهندگان وب، همچنین سایت را ازنظر  قابلیت استفاده کاربر،آزمایش می‌کنند، در نتیجه برنامه نویسان همچنین نیاز به داشتن دانشی در خصوص HTML دارند.

در هر حال بهترین نتیجه زمانی حاصل می‌شود که طراح وب‌سایت و برنامه نویسان توسعه دهنده وب در کنار هم مشغول بکار باشند تا این اطمینان حاصل شود که وب سایت، دقیقا همان چیزیهایی را که مشتری درخواست کرده است را انجام می دهد.

مارا به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
سوالی دارید؟ اینجا بپرسید